Domain ve Hosting Nasıl Alınır?Posted by On

domain ve hosting nasıl alınır

domain ve hosting nasıl alınır


Domain ve hosting nasıl alınır sorusunun cevabını arayacağımız bu yazının sonunda düşüncelerinizi yorumda paylaşırsanız bilgi alışverişi yapmamız için çok faydalı olacaktır.

Domain ve hosting internet ortamı için önemlidir. Bunların alınması konusunda ise çeşitli bilgi kirlilikleri vardır. Siz bunlara takılmadan, kendinize en uygun olanı bulmalısınız. Ama öncelikle bu domain, hosting nedir, ne işe yarar kısaca inceleyelim.

Domain nedir ?

Domain sitenizin ismi demektir. Bu isim sayesinde insanlar sitenize erişir. Örneğin www.abdullahustun.com bir domaindir. Yani şuan ziyaretçisi olduğunuz sitenin domaini www.abdullahustun.com ‘dur. Ziyaretçiler direk olarak siteye ulaşmak için adres çubuğuna domaini yazarlar.

Domain sonu com ile bitmek zorunda değildir. Com bir uzantıdır. Bu şekilde net, co, comtr, gibi bir çok uzantı mevcuttur. Ama seo için etkili olduğu söylenen uzantılar com ve net olarak belirtilir. Doğruluk payını bilmiyorum, sadece duymuştum. Hep com kullandığım içinde hiç araştırmadım açıkçası.

Domain en az 1 yıllığına sizin adınıza tescillenir. Bu ne demek ? Siz domaini aldığınızda 1 yıllığına o domain sizin olur. Süresini uzatırsanız da yine en az 1 yıl olmak üzere uzattığınız süre kadar domain sizindir. Tabi ücretini de ödemek şartıyla. Yıllık olarak ücretleri vardır.

Domaini aldığınızda bir site kurmak zorunda değilsiniz. İsterseniz alırsınız, o sizin olmuş olur. Dilerseniz başkasına, aldığınız fiyatın çok çok üstünde satabilirsiniz. Ülkemizde domain alım-satım işleri çok yoğun yaşandığı için güzel bir domain bulan hiç kaçırmadan hemen alır.

Domain nasıl alınır?

Öncelikle internet üzerinde bazı firmalar vardır. İsimtescil, İhs, Natro bilinen firmalardır. Bu firmalardan domain ve hosting sağlanır. Bu firmalar gibi bir çok firma vardır. Hangisini seçeceğiniz konusunda size yardımcı olur mu bilmiyorum ama ben İhs kullanıyorum ve yaklaşık 3 yıldır herhangi bir problem yaşamadım.

Öncelikle ben ihs.com.tr adresine giriyorum. Karşıma şöyle bir ekran çıkıyor.

Domain sorgulamak, yani almak istediğimiz domain in müsait olup olmadığını buradan sorguluyorum. Eğer almak istediğim domain müsaitse alım işlemlerine geçiyorum.

Yukarıda gördüğünüz gibi sorgu sonuçlarında bana farklı uzantılarını da gösterdi ve farklı uzantıların fiyatlarında ufakta olsa oynamalar var. Almak istediğim uzantıyla birlikte domaini seçiyorum ve sepete at diyerek ödemesini gerçekleştiriyorum. Ve o domain ödemesini kaç yıllık yaptıysam o kadar süre benim oluyor.

Seçili hosting paketleri ile bu domaini bedava al yazıyor. Bunun açıklamasını hosting bölümünde yapacağım.

Domain almak bu kadar basit.

Not: Bir domaini bir yıllık alıp sonra yenilemesini unutursanız o domain boşa düşer ve başkası alabilir.

Hosting nedir ?

Hosting, sitenizi kuracağınız, sitede ki dosyalarınızın barınacağı bir internet alanıdır. Siz bu alanı yıllık veya aylık olarak internet üzerinde kiralıyorsunuz diyebiliriz.

Kiralayacağınız alan, yani hosting, sitenizin büyüklüğüne ve trafiğine uygun olmalıdır. Bunun için şu kadar mb trafik, şu kadar mb alan gibi konuları araştırmalar sonucu öğrenebilirsiniz. Sağdan soldan duyduklarınıza inanmayın. Birden fazla site kuracaksınız paket olarak almanız sizin için faydalı olacaktır.

Size yardımcı olur mu bilmem ama ben kurumsal paketini kullanıyorum yine İhs’nin ve çok memnunum.

Hosting nasıl alınır ?

Aynı domain alırken olduğu gibi bahsettiğimiz hosting şirketlerinden alım işlemi yapılabilir. Domain alımıyla aynı adımlar uygulanır. Öncelikle seçersiniz sonrada sepete eklersiniz. Asıl mesela hangisini alacağınızdır.

Karşımıza böyle bir ekran çıkar ve biz bunun ne demek olduğunu ilk başta çözemeyiz. Ama merak etmeyin. Aslında böyle görüldüğü gibi karışık değil. Önemli olan tek nokta, nasıl bir site kuracağımıza karar vermek. Sonrasında bu seçenekleri o kuracağımız siteye göre şekillendireceğiz.

Başlangıç olarak tek site düşünüyorsanız bireysel hosting paketi uygun. Yeni kurulan bir site hemen trafik almaz ve hemen doldurmanız da mümkün olmayabilir. Özellikle bir tanıtım sitesi kuruyor ve içine belli başlı şeyler dışında bir şeyler eklemeyi düşünmüyorsanız size bireysel hosting paketini önerebilirim.

Kurumsal hosting paketinde birden fazla web site barındırabiliyorsunuz. Limitsiz yazdığına bakmayın, elbette her şeyin bir limiti var ama henüz başlangıç seviyesindeyseniz sizin için yeterli olacaktır.

WordPress hosting hiç kullanmadım açıkçası bir yorum yapmam doğru olmasa da burada yazanlara göre disk alanı konusunda yeterli olacaktır. Trafik limitsiz yazıyor ama dediğim gibi yeniyse zaten çok fazla trafik olması da beklenemez.

Bulut sunucu ise bir çok farklı versiyonla sürekli karşınıza çıkacaktır. Kafanız karışmasın açıkçası onlarla başlangıç seviyesinde pek bir işiniz yok. Ama yinede düşünürseniz farklı kaynaklardan araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Domain ve Hosting nasıl alınır ?

Öncelikle şunu söylemem gerekir. Ben bu işlemleri ihs üzerinde yapacağım ve başka firmalarda farklı şekillerde olabilir. O yüzden bu kısımdan sonra kampanyalar olarak farklılık gösterebilir. Ama işlem olarak aynı işlemleri yapacaksınız. Bunu özellikle belirtmek istedim.

Az önce domainle birlikte hosting alabilirsiniz, domain için para ödememiş olabilirsiniz diyordu şimdi oraya tekrar dönelim.

 

Domaini sepete at dediğimizde, seçili hosting paketlerinden birini alırsak bize domainin bedevaya geleceğini söylemişti. Örnek olarak Kurumsal paketi de sepete at diyorum ve karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

Bu ekran da bize neler söyleniyor. Öncelikle domain kısmında alışveriş sepetindeki alan adını kullanmak istiyorum derken, hostingin belli bir alanı üzerine kayıt edilmesi anlamı var. Bunu böyle bırakabilirsiniz. İsterseniz bu alan adına değil daha önce aldığınız bir alan adına da hostingi kayıt edebilirsiniz, hemen bir yanı.

Sağ tarafa geçtiğimizde E-posta 100 derken site adıyla açabileceğiniz e-posta sayısından bahsediyor. Örneğin hello@abdullahustun.com Bu e posta adresi benim aktif olarak kullandığım adrestir. selam@abdullahustun.com, info@abdullahustun.com gibi 100 adet e posta açabileceğimi belirtiyor.

MySQL 5 derkende bizim 5 adet veritabanı açabileceğimizi belirtiyor. Örneğin ben abdullahustun.com ve yanında 4 tane daha siteyi aynı hosting üzerinde barındırabilirim.

Disk ve trafik kısımları sınırsız diyor ama siz ona bakmayın, her şeyin bir sınırı vardır. Size şimdilik yeter ama onu söyleyebilirim.

Devam et diyoruz.

Gerçekten de dediği gibi domain ücretsiz oldu ve hosting ücreti hesaplandı. Bundan sonra ki adımlarda kullanıcı ve fatura bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak giriyorsunuz, sonrasında ödeme işlemini yaparak domain ve hosting nasıl alınır sorusunun cevabını öğrenmiş oluyorsunuz. Domain ve hosting nasıl alınır konusunda bir çok kaynak var.

Tabi burada seçeceğiniz hosting farklılık gösterebilir. Tek bir site açacaksanız kurumsal paket almanız mantıklı olmaz ama birden çoksa kesinlikle öneririm. Şuan seçeneklerde çıkmıyor ama ben bunun 10 lu paketini kullanıyorum. Ayrıca 15 li olanı var onu da kullanıyorum ve 10 lu paketten çok daha iyi olduğunu da söyleyebilirim.

Bunları yaptıktan sonra her şey bitmedi tabi. Kullanıcı adı ve şifreniz ihs tarafından mail adresinize gönderiliyor. Ardından siz ihs sayfasında giriş yapıyorsunuz ve artık sitenizi açmak için gerekli uygulamaları yapmalısınız. Onun için yazı hazırladığımda buradan paylaşacağım.

Eğer bir blog açmayı düşünüyorsanız, blog açmak yazımı okuyabilirsiniz.

Domain ve hosting nasıl alınır konulu yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu…

Blog İpuçları

Abdullah ÜstünAuthor posts

1991 Konya Doğumlu

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir